Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II?

Jak pogodzić obraz papieża, który odmienił oblicze Kościoła, porywał tłumy na całym świecie, przyczynił się do upadku komunizmu, z faktem, że nigdy nie spotkał się z ofiarami nadużyć seksualnych ze strony kleru? Czy to możliwe, że zabrakło mu serca dla najbardziej skrzywdzonych przez przedstawicieli instytucji, którą kierował?

Original price was: 46,90 zł.Current price is: 39,90 zł.

Kup i zyskaj promocyjne złotówki: 1

„Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II?” autorstwa Marcina Gutowskiego to dogłębne śledztwo dotyczące tajemnic i kontrowersji związanych z pontyfikatem papieża Jana Pawła II. Książka rzuca nowe światło na pytania, które od lat budzą emocje i kontrowersje: dlaczego papież, który miał na celu reformowanie Kościoła, nie podjął zdecydowanych działań w sprawie nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa?

Gutowski, dziennikarz o ugruntowanej renomie, w swojej pracy wykorzystuje szeroki wachlarz źródeł i świadectw. Przeprowadził setki rozmów z ofiarami nadużyć, osobami, które próbowały zwrócić uwagę Watykanu na problemy w Kościele, oraz z przedstawicielami kościelnych struktur władzy. Jego badania obejmują również szczegółową rekonstrukcję działania aparatu watykańskiego, w tym systemu obiegu dokumentów i mechanizmów wpływu, które mogły wpływać na decyzje papieża.

Książka stawia istotne pytania o moralność i odpowiedzialność Jana Pawła II, w szczególności o to, jak bardzo był świadomy skali problemu i dlaczego nie podjął skutecznych kroków, aby go rozwiązać. Gutowski bada również, czy pośpiech związany z beatyfikacją i kanonizacją papieża miał wpływ na sposób, w jaki traktowano oskarżenia o nadużycia seksualne.

„Bielmo” to ważna pozycja dla każdego, kto interesuje się współczesną historią Kościoła oraz wpływem władzy i ideologii na postawy moralne i etyczne. Książka nie tylko dokumentuje skomplikowane relacje i decyzje podejmowane przez najwyższe władze kościelne, ale także skłania do refleksji nad tym, jak wielki wpływ na obraz i dziedzictwo papieża miały decyzje, które, być może, nigdy nie powinny były zostać podjęte.

Marcin Gutowski – ur. w 1983 r. Dziennikarz, reportażysta oraz autor książek, m.in. „Święta ziemia. Opowieść z Izraela i Palestyny”, „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. Reporter magazynu „Czarno na białym” w TVN24. Laureat nagrody Grand Press i nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski 2021 roku. W latach 2006-2017 współpracował z Programem III Polskiego Radia, gdzie prowadził autorskie audycje i był korespondentem zagranicznym na Bliskim Wschodzie. Publikował m.in. w „Więzi”, „W Drodze” i “Magazynie TVN24”.

Marcin Gutowski

Okładka

Miękka ze skrzydełkami

Ilość stron

Wydawnictwo

Agora

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II?”

Może spodoba się również…

Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II?
Original price was: 46,90 zł.Current price is: 39,90 zł.