Zostań współwydawcą!

“Izraelskie lobby w USA”

(“The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy”)
Johna J. Mearsheimera i Stephena M. Walta

Co sprawa ukraińska ma wspólnego z książką Johna J. Mearsheimera i Stephena M. Walta o lobby proizraelskim w Stanach Zjednoczonych? W półtorej dekady po publikacji stała się ona klasyką, lekturą obowiązkową dla wielu grup naukowców i wszystkich innych zainteresowanych tworzeniem teoretycznych podstaw i prowadzeniem polityki zagranicznej. Tylko pozornie dotyczy wyłącznie polityki wewnętrznej USA i ich poczynań na Bliskim Wschodzie. Można ją odczytać jako studium procesu definiowania amerykańskich interesów narodowych i wpływu ich percepcji na politykę naszego największego sojusznika, który do niedawna był niekwestionowanym globalnym hegemonem. A to już ma dla polityki amerykańskiej wobec Polski i Europy Środkowo-Wschodniej znaczenie kluczowe.

Polski czytelnik w książce Johna J. Mearsheimera i Stephena M. Walta znajdzie także ważny przykład na to, jak z wyczuciem pisać na tematy wrażliwe. Ze względu na tradycję antysemityzmu w Europie – w tym w Polsce – a także dwudziestowieczne doświadczenie Holocaustu, podejmowanie tematów związanych z Izraelem musi łączyć się z dużym wyczuciem i wrażliwością połączoną z intelektualną odwagą i szczerością. Żadnej z tych cech nie brakuje autorom, którzy dyskutują otwarcie ze stanowiskami ich zdaniem błędnymi, odcinając się jednocześnie jednoznacznie od poglądów opartych na resentymencie czy uprzedzeniach.

Książka The Israel Lobby… była sukcesem wydawniczym. Znalazła się na prestiżowej liście bestsellerów „New York Timesa” i wywołała gorącą dyskusję nie tylko w mediach, ale także na uniwersyteckich kampusach i studiach telewizyjnych, które gościły autorów i ich adwersarzy. W ciągu czterech miesięcy po publikacji artykułu jego rozszerzoną wersję z aparatem naukowym ściągnięto ponad 275 tys. razy.

John J. Mearsheimer uważany jest za jednego z najsłynniejszych politologów świata, wraz z Samuelem Huntingtonem i Francisem Fukuyamą, oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu politycznego, wraz z Hansem Morgenthauem i Kennethem Waltzem. Jest profesorem Uniwersytetu w Chicago, jednym z najważniejszych przedstawicieli szkoły realistycznej w politologii, twórcę teorii realizmu ofensywnego w stosunkach międzynarodowych.

Stephen Martin Walt to profesor stosunków międzynarodowych w John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda. Jest przedstawicielem neorealistycznej szkoły myślenia o stosunkach międzynarodowych.

• tytuł Honorowego Darczyńcy książki
  • wszystkie książki, które ukazały się w Wydawnictwie Nowej Konfederacji
    do dnia wpłaty oraz książkę Johna J. Mearsheimera i Stephena M. Walta po
    publikacji
  • roczny dostęp do portalu nowakonfederacja.pl

• tytuł Honorowego Darczyńcy książki
  • trzy wybrane książki wydawnictwa Nowej Konfederacji oraz książkę Johna J. Mearsheimera i Stephena M. Walta po publikacji
  • półroczny dostęp do portalu nowakonfederacja.pl

• wybraną książkę Wydawnictwa Nowej Konfederacji oraz książkę Johna J.
    Mearsheimera i Stephena M. Walta po publikacji
  • kwartalny dostęp do portalu nowakonfederacja.pl

• książkę Johna J. Mearsheimera i Stephena M. Walta po publikacji
  • dwumiesięczny dostęp do portalu nowakonfederacja.pl