Ostatni Etap

Koniec rządów PiS, wojna
i dyplomacja w Warszawie

O książce

Czym jest Ostatni Etap? To podróż do świata, który był do tej pory zakryty, nieujawniony i dostępny tylko dla najbardziej wtajemniczonych. Świata międzynarodowej dyplomacji, kuluarowych intryg w Gmachu – siedzibie MSZ, polityki i wojny w ostatnich latach władzy PiS. Oraz tego, jak funkcjonują i funkcjonowały media w Polsce na ogólnokrajowym poziomie. To pierwsze takie spojrzenie w kuluary kluczowych wydarzeń, które stały się już częścią najnowszej historii Polski i świata. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina  po raz pierwszy ujawnia redaktorowi Michałowi Kolanko i opinii publicznej to, jak wyglądał schyłek władzy PiS i to, jak funkcjonował wtedy MSZ. Nie jest to książka tylko o polityce i dyplomacji, ale także próba podsumowania polskiej polityki wobec Ukrainy, polskiej polityki zagranicznej w ogóle oraz tego, jak działa lub nie polskie państwo. To także zaglądnięcie w kulisy Warszawy – stolicy Polski z jej blaskami i cieniami.

W “Ostatnim Etapie” bohaterami poza Łukaszem Jasiną są postacie z pierwszych stron gazet, które poznajemy z nowej strony. Lepszej czy gorszej? Które oblicze jest prawdziwe? Wnikliwy czytelnik znajdzie odpowiedź na to pytanie. To również historia Łukasza Jasiny, który z outsidera – specjalisty od Wschodu, a także krytyka filmowego – stał się insiderem i przez lata obserwował, jak działa władza. To proces uniwersalny – i wnioski każdy może wyciągnąć samemu. Mówi się, że dziennikarstwo to pierwszy szkic historii. Takim pierwszym rysem jest właśnie ta książka – a rzeczywistość w niej opisywana jest ciekawsza niż niejeden film.

O autorach

Michał Kolanko. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz polityczny, specjalizuje się w krajowej polityce, opisuje kampanie wyborcze i kuluary polityki od 2010 roku. Zajmuje się też wpływem nowych technologii na politykę.  Od 2017 roku dziennikarz  dziennika „Rzeczpospolita”, wcześniej m.in. współzałożyciel serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl,oraz portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor wydanej w 2022 książki “Gamechanger: Za kulisami polityki”, współautor podcastu „Polityczne Michałki”. W latach 2016-2024 prowadził program “Polityka w Południe” w Radiu RDC.

Łukasz Jasina. Polski historyk, dziennikarz, publicysta, filmoznawca, analityk, komentator w mediach, w latach 2021–2023 rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie(1999). W latach 1996–1999 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Absolwent prawa (2004), historii (2005) i dziennikarstwa (2005) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Collegium Invisibile (2006). Stopień naukowy doktorauzyskał na podstawie rozprawy pt. Zmierzch Imperium Brytyjskiego w niektórych filmach Davida Leana. Studium historyczno-filmoznawcze w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w 2011 (promotor: Wiesław Juszczak). Był pracownikiem naukowym m.in.: Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2012–2014), Muzeum Historii Polski w Warszawie. Następnie analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (m.in. sekretarz redakcji „Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego“)[4][5]. Stypendysta Harvard Ukrainian Research Institute (2009), Petro Jacyk Center (2012), Fundacji Kościuszkowskiej (2009), Fundacji z Brzezia Lanckorońskich (2008), visiting professor na University of Toronto. Członek Collegium Invisibile. Należał do współzałożycieli tygodnika internetowego „Kultura Liberalna“, gdzie był szefem Działu Wschodniego, członkiem redakcji oraz publicystą. Był też członkiem zespołu „Res Publica Nowa” oraz redaktorem miesięcznika „Newsweek Historia”.

Czym możemy się Tobie odwdzięczyć?

• kod rabatowy uprawniający do 95% rabatu na wszystkie książki, które ukazały się w Wydawnictwie Nowej Konfederacji do dnia wpłaty, w tym na książkę “Ostatni etap” po publikacji

• kod rabatowy uprawniający do 95% rabatu na trzy książki, które ukazały się w Wydawnictwie Nowej Konfederacji do dnia wpłaty oraz na książkę “Ostatni etap” po publikacji

• kod rabatowy uprawniający do 95% rabatu na jedną książkę, która ukazała się w Wydawnictwie Nowej Konfederacji do dnia wpłaty oraz na książkę “Ostatni etap” po publikacji

* prosimy o kontakt mailowy w celu udostępnienia rabatu i