“Cyber kontra real”

Prof. Andrzej Zybertowicz, Jarema Piekutowski

Witajcie w technoświecie. W świecie, w którym przez 24 godziny na dobę nieświadomie pracujemy dla wielkich firm technologicznych, przekazując im bezcenne dane. W którym sztuczna inteligencja zastępuje ludzką pracę, infosfera zatruta jest masą kłamstw i bzdur, a technologie, które powinny nam służyć, wymykają się nam spod kontroli, zaczynają nami rządzić.

Stop. A może nie jest tak źle? Ubóstwo na świecie maleje, poszerzają się obszary demokracji, firmy technologiczne oferują nam masę wspaniałych narzędzi, których potrzebujemy do rozwiązywania codziennych problemów…

Ta rozmowa to starcie technosceptyka, profesora Andrzeja Zybertowicza, socjologa, nauczyciela akademickiego, doradcy społecznego prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy – z (umiarkowanym) technoentuzjastą, socjologiem Jaremą Piekutowskim.

Jak zatruta infosfera szkodzi państwu (polskiemu i nie tylko)? Jak Putin prowadzi przeciwko Zachodowi walkę informacyjną? Jak wyzwolić się z panowania technologii i cybernetycznych władców? Czy potrzebne jest nam Wielkie Spowolnienie? O tym wszystkim opowiada profesor Zybertowicz w wywiadzie-rzece.

Andrzej Zybertowicz, urodzony w roku 1954 z ojca Witolda i matki Bogumiły. Imię dostał na cześć kochanego dziadka – ojca mamy Andrzeja Puściona. Rozwijał się może nie najgorzej, a przynajmniej jako tako, dzięki odczuwaniu specjalnej miłości babci Ewy Zybertowicz – mamy taty.

Szkoły skończył bez większego trudu, ale orłem nie był. Na dyplomie magistra historii (UAM w Poznaniu) sprawiedliwie otrzymał ocenę dobrą. W latach 1977 – 2020 pracował na UMK w Toruniu, gdzie najpierw przez 12 lat uczył (także się) filozofii, a potem socjologii. Po drodze zrobił doktorat z metodologii historii, habilitację z socjologii wiedzy, wreszcie na starość dostał (z przygodami) tytuł profesora nauk społecznych. Przez lata lubił dydaktykę uniwersytecką, ale mu przeszło, kiedy studenci przestali czytać książki.

Nigdy nie był członkiem żadnej partii politycznej. Od pierwszych dni Stanu Wojennego podjął działalność podziemną, co wynagrodzono mu w lecie 1982 wiktem i opierunkiem w Areszcie Śledczym w Toruniu. Może w związku z tym para się publicystyką – w tym od lat dla tygodnika „Sieci”.

W roku 2007 był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego. W okresie 2008 – 10 kwietnia 2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od roku 2015 jest doradcą prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawła Solocha. Od roku 2016 kieruje Ośrodkiem Studiów nad Wyzwaniami Cywilizacyjnymi Centrum Badań nad Bezpieczeństwem ASzWoj.

Opublikował nieco książek i dziesiątki artykułów naukowych. W tym pierwszą w naszej galaktyce analizę roli tajnych służb w procesach wychodzenia z komunizmu – książkę Privatizing the Police-State: The case of Poland (London: Macmillan; New York: St. Martin’s Press 2000) napisaną z Marią Łoś z University of Ottawa.

W roku 2015 opublikował współautorskie książki Państwo Platformy: Bilans zamknięcia (wraz z Maciejem Gurtowskim, Radosławem Sojakiem i Janem Waszewskim) oraz Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat (wraz z M. Gurtowskim, Katarzyną Tamborską, Mateuszem Trawińskim i J. Waszewskim).

W wieku ok. 50 lat ruszył w podróż po Archipelagu Polskości. Przez ostatnie 9 lat zastanawia się, co z nami robi rewolucja cyfrowa.

Jarema Piekutowski główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. “Więź”, “Rzeczpospolita”, “Dziennik Gazeta Prawna”), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów “Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji” (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną “G.K.Chesterton”(eSPe 2013).

• wszystkie książki, które ukazały się w Wydawnictwie Nowej Konfederacji do dnia wpłaty oraz książkę “Cyber kontra real” po publikacji
  • roczny dostęp do portalu nowakonfederacja.pl
  • roczny dostęp do portalu nowakonfederacja.pl
  • trzy wybrane książki wydawnictwa Nowej Konfederacji oraz książkę “Cyber kontra real” po publikacji