Spis treści
Sztuka stawiania właściwych pytań. Wstęp do polskiego wydania Czy Chiny już wygrały?
Rozdział 1. Wprowadzenie
Rozdział 2. Największy strategiczny błąd Chin
Rozdział 3. Największy strategiczny błąd Ameryki
Rozdział 4. Czy Chiny są ekspansjonistyczne?
Rozdział 5. Czy Ameryka może zawrócić?
Rozdział 6. Czy Chiny powinny stać się demokratyczne?
Rozdział 7. Przesłanka cnoty
Rozdział 8. Jak wybiorą inne kraje?
Rozdział 9. Paradoksalny wniosek
Podziękowania
Dodatek
Recenzje
Małpy walczące w płonącym lesie. Recenzja „Czy Chiny już wygrały?” Kishore’a Mahbubaniego
Na rynek właśnie weszło polskie wydanie głośnej książki znanego singapurskiego intelektualisty i byłego dyplomaty, Kishore’a Mahbubaniego, „Has China won?”. Traktuje ona o rywalizacji amerykańsko-chińskiej i jej fatalnym wpływie na współczesny świat. Mahbubani to światowa intelektualna ekstraklasa, a jego dzieło jest ciekawe, zapadające w pamięć, zmuszające do myślenia – i do dania mu odporu.
Michał Lubina, Całość recenzji do przeczytania na Kultura Liberalna
Czytałem ją po angielsku. Dziś to w zasadzie książka historyczna, opisująca I etap rywalizacji USA-Chiny rozpoczętej za czasów I prezydentury Donalda Trumpa. Od 2018 roku wiele się też zmieniło.
Ale zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Dlaczego?
Bowiem postawione w niej pytania wciąż pozostały aktualne także w czasie kończącego się już II etapu jakim była prezydentura Bidena i takie też będą w III etapie po powrocie do Białego Domu Donalda Trumpa.
To, że rywalizacja ta będzie długa i wieloetapową Autor trafnie przewidział, formułując- absurdalną, a być może nawet w 2018 roku skandaliczną (z polskiego punktu widzenia) hipotezę- iż rywalizacja ta przetrwa prezydenturę Trumpa i potrwa “dekadę, albo dwie”.
Radosław Pyffel, analityk, konsultant, komentator, socjolog, znawca Chin.
Całość recenzji do przeczytania na platformie X.com
Pytanie o to, czy konkurencja między USA a Chinami została już rozstrzygnięta na korzyść tych ostatnich, przyciąga uwagę. Ale jest nieco zwodnicze w kontekście tego, o czym jest w istocie książka Kishore Mahbubaniego, przedstawiana polskiemu czytelnikowi po raz pierwszy.
Ten myśliciel strategiczny i były dyplomata z Singapuru podnosi w swoim dziele inną, chyba nawet ważniejszą kwestię: co zrobić, by konkurencja dwóch największych mocarstw na świecie nie przerodziła się w zbrojną konfrontację. A więc jak zarządzać konfliktem, by nie doprowadził on do gorącej wojny.
dr Krzysztof Marcin Zalewski, współzałożyciel Instytutu Boyma, redaktor „Tygodnia w Azji” i „Azjatech”.
Całość recenzji do przeczytania na nowakonfederacja.pl
Reasumując gorąco rekomenduję przygotowanie polskiej wersji „Czy Chiny wygrały”. Uważam że jest to książka ważna i istotna, dobrze napisana i na wysokim poziomie merytorycznym, szczególnie użyteczna w takim kraju jak Polska, który Azję dopiero rozpoznaje, a jej polska wersja jest bardzo potrzebna wielu osobom interesującym się polityką międzynarodową, które nie byłyby w stanie jej przeczytać w oryginale.
Jeśli książka zostanie przetłumaczona na język polski, to ze swojej strony obiecuję zaangażować się w jej popularyzację, czy to poprzez udział w debatach i dyskusjach, czy to poprzez wypowiedzi w mediach, czy na prowadzonych przeze mnie wykładach i seminariach.
Radosław Pyffel, analityk, konsultant, komentator, socjolog, znawca Chin.
Całość recenzji do przeczytania na polish.cri.cn [materiał z 6.06.2023]
Pomimo tego, iż od pierwszego, oryginalnego wydania „Czy Chiny wygrały”? minęło kilka lat, a globalna rekonfiguracja nabrała tempa, a także pomimo tego, że w Polsce na tytułowe pytanie odpowiedzieliśmy sobie dobre kilkanaście lat temu, książkę tę trzeba przeczytać. Choćby po to, by zapoznać się z globalną dyskusją o świecie wielkich zmian w których tle prawie zawsze pojawiają się Chiny, a które to zmiany singapurski myśliciel i dyplomata Kishora Mahbubaniego kreśli w sposób mistrzowski. To jego wielki sukces, że książka o takim tytule zostaje- po wielu latach starań- wydana nawet w Polsce!
Radosław Pyffel, analityk, konsultant, komentator, socjolog, znawca Chin
Całość recenzji do przeczytania na nowakonfederacja.pl
Wywodzący się z Singapuru Kishore Mahbubani, jeden ze światowych guru politycznego realizmu, od początku swojej publicznej i akademickiej działalności, po zakończeniu kariery dyplomatycznej, czyli od ponad 20 lat jest mocnym orędownikiem tezy o wzroście znaczenia Azji. W tej książce, nieco bezkrytycznie, promuje też nową – o rosnącej potędze Chin. To pozycja ważna, bowiem prezentuje Państwo Środka z perspektywy
tamtejszej, azjatyckiej i chińskiej, a nie naszej, zachodniej. Jako taka, począwszy od samego tytułu, zmusza do krytycznego myślenia i refleksji nad tym, co dzisiejsze Chiny znaczą dla świata, co wnoszą nowego, co mogą zmienić. Można się z Autorem nie zgadzać, ale warto zastanowić nad tym, co pisze. Albowiem poważnego zastanowienia się nad Chinami bardzo nam teraz potrzeba.
Prof. Bogdan Góralczyk, autor Chińskiego Tryptyku, trzech tomów o chińskiej transformacji i reform ostatnich dekad.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.